Gå till innehåll
Anebyortens Ridklubb
Anebyortens Ridklubb

Hej medlem

Vill du vara med och utveckla Anebyortens Ridklubb? Det närmar sig ett nytt verksamhetsår och valberedningen söker nu dig som vill vara en del av vår styrelse.

Tillsammans arbetar styrelsen med föreningens ideella organisation, anställda och medlemmar för en levande ridklubb med fokus på utveckling och kvalité.

Vår verksamhet är till för både två- och fyrbenta där vi samlas kring vårt gemensamma intresse för hästar och ridsport.

Låter detta som något för dig? Kontakta då valberedningen,
Maria Helmersson, 070-949 45 60
Anna Zetterlund, 073-515 84 75
Anna Eriksson, 070-217 32 07

Om föreningen

Anebyortens Ridklubb är en ideell idrottsförening i hjärtat av Aneby kommun. Föreningen bedriver ridskole- tävlings-, och ungdomsverksamhet på Aneby Gård. Föreningen har ca. 250 medlemmar, från de allra minsta barnen till våra gamla och rutinerade eldsjälar

Vår verksamhet omfattar ridskola, medlemsuppstallning, tävlingar och ungdomsverksamhet. En stor del av vår verksamhet bedrivs på helt ideell basis. Gammal som ung, jobbar tillsammans med fokus på hög kvalité och god gemenskap - ideellt engagemang när det är som allra bäst.

Publicerad: 2023-10-12

Senast uppdaterad: 2023-11-15

Författare: Anebyortens Ridklubb